اولین تصویر از تلسکوپ جدید مبتنی بر بالون!!

 

 

پس از پرتاب هفته گذشته، تلسکوپ تصویربرداری بالون فوق فشار (SuperBIT) از مناطق رنگارنگ و پر از ستاره عکسبرداری کرده است.

 

ناسا/SuperBIT

 

تلسکوپ تصویربرداری بالون پرفشار (SuperBIT) در ۱۶ آوریل از Wānaka، نیوزیلند به فضا پرتاب شد و تاکنون تصاویر خیره کننده‌ای از سحابی رتیل گرفته است و شکار ۱۰۰ روزه خود را برای ماده تاریک آغاز کرده است.

 

بالون فوق فشار پر از هلیوم که به اندازه یک استادیوم فوتبال است، می‌تواند به ارتفاع حدود 110000 پا (33.5 کیلومتری) از سطح زمین برسد. هدف SuperBIT ثبت مشاهدات نزدیک مادون قرمز تا نزدیک به فرابنفش اجرام آسمانی است.

 

SuperBIT همچنین به اخترشناسان کمک می‌کند تا ماده تاریک را در اطراف کهکشانها با مشاهده میزان تاب برداشتن فضا در اطراف کهکشانها ترسیم کنند: اثری به نام “عدسی گرانشی”. همچنین میدان دید وسیعتری نسبت به سایر تلسکوپهای فضایی دارد.

 

سحابی رتیل، هدف تلسکوپ فضایی جیمز وب و هابل در گذشته، در فاصله 160000 سال نوری از ما در ابر ماژلانی بزرگ، یک کهکشان اقماری مجاور کهکشان راه شیری قرار دارد. بخش‌های صورتی روشن در این تصویر جدید از سحابی رتیل، غباری را نشان می‌دهد که در حال تشکیل ستاره‌های جوان است. در همین حال، لکه‌های آبی و زرد پراکنده در اطراف منطقه ستاره‌های مسن‌تری هستند.

 

یک بالون فوق فشار مجهز به SuperBIT، آماده پرواز در 16 آوریل از Wānaka، نیوزیلند است.

ناسا/ بیل رادمن

 

طبق برنامه ردیابی بالون ناسا، SuperBIT در حال حاضر بر فراز اقیانوس در نزدیکی قطب جنوب قرار دارد. انتظار می‌رود که طی 100 روز آینده، با تکیه بر بادهای جوی، در سراسر نیمکره جنوبی حرکت کند. پس از پایان ماموریت، SuperBIT با استفاده از چتر نجات به زمین بازخواهد گشت – و ستاره‌شناسان قصد دارند در آینده دوباره از آن استفاده کنند.

 

SuperBIT بیشتر زمان خود را روی آب می‌ماند. اما اگر باد بر فراز یک توده خشکی بوزد، محققان با کشورهایی هماهنگ خواهند شد که ممکن است از آن عبور کنند. چالش اصلی کنترل یک بالن عظیم، مدیریت ارتفاع آن است، به ویژه زمانی که دما از روز به شب تغییر می‌کند. برای مبارزه با این، دانشمندان بالون را برای حفظ فشار داخلی متعادل طراحی کردند که به SuperBIT کمک می‌کند تا ارتفاع ثابتی را حفظ کند.

 

علم مبتنی بر بالون به دلیل هزینه ساده در حال تبدیل شدن به یک ابزار رایج در جعبه ابزار ستاره‌شناسان است. بر اساس انتشار خبری از دانشگاه دورهام، سازمان دیگری که بر روی پروژه SuperBIT کار می‌کند، این ماموریت حدود 5 میلیون دلار هزینه داشته است که حدود یک هزارم هزینه یک تلسکوپ فضایی مجهز  مشابه است.

 

دبی فربرادر، رئیس دفتر برنامه بالون ناسا، در بیانیه‌ای از ناسا گفت: «فناوری بالون فوق فشار یک تغییر واقعی بازی برای انجام علوم پیشرفته در لبه فضا با کسری از هزینه پرواز به فضا است.

 

بالون فوق فشار مورد استفاده برای SuperBIT همچنین رصدخانه فضایی Extreme Universe 2 (EUSO-2) که توسط دانشگاه شیکاگو ایجاد شده است را در آینده نزدیک به فضا پرتاب خواهد کرد. این ماموریت ذرات پر انرژی کیهانی را بررسی می‌کند که از خارج از کهکشان می‌آیند اما وارد جو زمین می‌شوند. این ماموریت بر اساس اولین ماموریت EUSO از سال 2017 ساخته خواهد شد.

 

ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

First image from new balloon-based telescope revealed

By Samantha Hill  |  Published: Tuesday, May 2, 2023

https://www.astronomy.com/news/2023/05/first-image-from-balloon-based-telescope-revealed

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *