گاز مشاهده شده در حال حرکت به سمت یک کهکشان پرجرم شواهدی از بازیافت مواد ارائه می‌دهد!!

 

 

تصویربرداری مستقیم از بازیافت گاز در اطراف کهکشان پرجرم 11 بیلیون سال پیش. اعتبار: گروه نجوم، دانشگاه Tsinghua

 

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان فضایی دریافته‌اند که مشاهده یک جریان ابر گازی که به سمت یک کهکشان پرجرم می‌رود ممکن است شواهدی از بازیافت مواد گازی ارائه دهد. این گروه مشاهدات و تجزیه و تحلیل خود را از یک ابر گازی احاطه کننده یک خوشه کهکشانی متراکم در فاصله 11 بیلیون سال نوری و آنچه از کار خود آموخته‌اند را در مقاله‌ای شرح می‌دهند.

 

دانشمندان فضایی برای سال‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که گازهای غنی‌شده اطراف کهکشان‌ها می‌توانند به این کهکشان‌ها کشیده شوند و به‌عنوان ماده‌ای برای ساخت ستاره‌های جدید استفاده شوند. آنها همچنین پیشنهاد کرده‌اند که چنین گازهایی ممکن است به دلیل انفجار ابرنواخترهایی وجود داشته باشند که از کهکشان آنها فرار می‌کنند. بنابراین، آن گازها، هنگامی بازیافت می‌شوند که به یک کهکشان باز می‌گردند. در این تلاش جدید، تیم تحقیقاتی معتقد است که ممکن است شواهدی از چنین بازیافتی پیدا کرده باشد.

 

محققان داده‌های تلسکوپهای سوبارو و کک II را که بر روی یک کهکشان پرجرم در انتقال به سرخ 2.3 متمرکز شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند که توسط یک سحابی (ابر گاز و غبار) به نام MAMMOTH-1 احاطه شده است. هنگامی که این سحابی برای اولین بار در سال 2017 کشف شد، به عنوان سحابی مرموزی در نظر گرفته شد. اما یک بررسی جدید نشان می‌دهد که کهکشان مواد را از طریق سه جریان گاز مجزا از سحابی به نزدیک‌تر می‌کشد. آنها دریافتند که دو تا از جریانها به یک اختروش اشاره می‌کنند که به نظر آنها در کهکشان زندگی می‌کند.

 

بررسی بیشتر این جریان‌ها نشان داد که علاوه بر هیدروژن و هلیوم، کربن زیادی نیز در آنها وجود دارد که تحقیقات قبلی نشان داده است که در داخل ستارگان ایجاد می‌شود. بنابراین، کربن موجود در جریان گاز باید زمانی در یک ستاره وجود داشته باشد، اما اکنون دیگر وجود ندارد – که به وجود یک ابرنواختر اشاره دارد. این واقعیت که به نظر می‌رسد گازی که کربن در آن وجود دارد بخشی از جریانی است که به سمت کهکشان می‌رود، نشان می‌دهد که به زودی از آن برای مشارکت در تشکیل ستاره‌های جدید استفاده خواهد شد.

 

این تیم مدل‌سازی سینماتیکی کهکشان و سحابی را انجام داد و جریان‌های گازی را نشان داد که به‌صورت مارپیچی به کهکشان می‌روند که نشان می‌دهد احتمالاً بخشی از یک فرآیند بازیافت پرجرم ستاره‌ها هستند که منفجر می‌شوند و مواد باقی‌مانده از انفجارها به عنوان مواد مورد استفاده برای ساختن ستاره‌های جدید  عمل می‌کنند.

 

ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

Gas observed moving into a massive galaxy offers evidence of material recycling

by Bob Yirka , Phys.org MAY 5, 2023 

https://phys.org/news/2023-05-gas-massive-galaxy-evidence-material.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *