ستاره شناسان دو ابر زمین را کشف کردند که به دور ستاره نزدیک خود می‌چرخند!!

 

 

 

فاز TESS پس از تفریق تغییرپذیری نورسنجی برای TOI-2095b (بالا سمت چپ) و TOI-2095c (بالا سمت راست) منحنی های نور را تا کرده است. اعتبار: مورگاس و همکاران، 2023

 

یک تیم بین‌المللی از ستاره‌شناسان با استفاده از ماهواره بررسی گذر سیارات فراخورشیدی ناسا (TESS)، دو سیاره فراخورشیدی “ابر زمین” را کشف کردند که به دور یک ستاره M-کوتوله نزدیک به نام TOI-2095 می‌چرخند. جهان‌های بیگانه تازه کشف شده دارای دوره‌های مداری کوتاه هستند و کمی بزرگتر از زمین هستند.

 

تس در حال انجام بررسی حدود 200000 از درخشانترین ستاره‌های نزدیک به خورشید با هدف جستجوی سیارات فراخورشیدی در حال عبور، از جهانهای سنگی کوچک گرفته تا غولهای گازی است. تاکنون 6400 سیاره فراخورشیدی نامزد (TESS Objects of Interest یا TOI) را شناسایی کرده است که 330 مورد از آنها تا به امروز تایید شده است.

 

اکنون، تیمی از ستاره شناسان به سرپرستی فیلیپه مورگاس از دانشگاه لا لاگونا، اسپانیا، گزارش دادند که دو سیاره فراخورشیدی دیگر تایید شده اند که با TESS رصد شده اند. با انجام مشاهدات فتومتریک و اندازه‌گیری‌های سرعت شعاعی، آنها دریافتند که سیگنال‌های عبوری در منحنی نور TOI-2095 ماهیت سیاره‌ای دارند.

 

ما اعتبار دو سیاره در حال عبور را در اطراف M کوتوله TOI-2095 که توسط TESS کشف شده گزارش می‌کنیم. ما از تصویربرداری با وضوح بالا زمینی، داده های نورسنجی TESS و سرعتهای شعاعی CARMENES برای دور انداختن سناریوهای مثبت کاذب، اندازه‌گیری شعاع سیاره‌ها و محققان توضیح دادند که محدودیت‌های بالایی را برای توده‌های نامزدهای عبوری تعیین می‌کنند.

 

سیاره فراخورشیدی نزدیکتر به ستاره، تقریباً 0.1 واحد نجومی از آن، نام TOI-2095 b را دریافت کرد. بر اساس این مطالعه، این سیاره حدود 25 درصد بزرگتر از زمین است و دوره مداری آن 17.66 روز است. دمای تعادل TOI-2095 b برابر با 347 کلوین است، در حالی که جرم آن بیش از 4.1 جرم زمین تخمین زده می‌شود.

 

دومین سیاره در منظومه، TOI-2095 c، دارای شعاع حدود 1.33 شعاع زمین است و هر 28.17 روز به دور میزبان خود در فاصله 0.137 AU از آن می چرخد. TOI-2095 c دارای دمای تعادل تقریباً 297 کلوین است و حداکثر جرم آن 7.4 جرم زمین محاسبه شد.

 

ستاره مادر TOI-2095 حدود 56 درصد کوچکتر و جرم کمتری از خورشید دارد. دارای نوع طیفی M2.5 V، دمای موثر 3759 کلوین و فلزی بودن در سطح 0.24- است. سن این ستاره حداقل یک بیلیون سال تخمین زده می‌شود.

 

با جمع بندی نتایج، نویسندگان مقاله خاطرنشان کردند که دو سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده نزدیک به لبه داخلی منطقه قابل سکونت TOI-2095 هستند و پارامترهای آنها آنها را به اهداف جذابی برای مشاهدات بعدی تبدیل می کند.

 

محققان نوشتند: «به‌ویژه، مشاهدات پیگیری سرعت شعاعی بسیار دقیق می‌تواند به بهبود اندازه‌گیری جرم (و در نتیجه چگالی ظاهری) سیارات کمک کند و محدودیت‌هایی را برای چشم‌اندازهای آینده برای توصیف اتمسفر فراهم کند.

 

ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

Astronomers discover two super-Earths orbiting nearby star

by Tomasz Nowakowski , Phys.org MAY 1, 2023 

https://phys.org/news/2023-05-astronomers-super-earths-orbiting-nearby-star.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *