بررسی چگونگی تعیین جرم ستارگان

 

شبیه‌سازی یک منطقه ستاره‌ساز که در آن ستاره‌های پرجرم ابر مادر خود را نابود می‌کنند. اعتبار: STARFORGE

 

سال گذشته، تیمی از اخترفیزیکدانان شامل اعضای کلیدی دانشگاه نورث وسترن، پروژه STARFORGE را راه‌اندازی کردند، پروژه‌ای که واقعی‌ترین و با بالاترین وضوح شبیه‌سازی‌های سه بعدی از شکل‌گیری ستاره‌ها را تا به امروز تولید می‌کند. اکنون، دانشمندان از شبیه‌سازی‌های بسیار دقیق برای کشف آنچه استفاده کرده‌اند که جرم ستاره‌ها را تعیین می‌کند، رازی که برای دهه‌ها اخترفیزیکدانان را مجذوب خود کرده است.

 

در یک مطالعه جدید، این تیم کشف کرد که تشکیل ستاره یک فرآیند خود تنظیمی است. به عبارت دیگر، ستاره‌ها خود جرم خود را تعیین می‌کنند. این امر به توضیح این موضوع کمک می‌کند که چرا ستارگانی که در محیطهای متفاوت شکل گرفته‌اند هنوز هم جرم دارند. یافته جدید ممکن است محققان را قادر به درک بهتر تشکیل ستاره در راه شیری خودمان و کهکشانهای دیگر کند.

 

این مطالعه هفته گذشته در Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شد. تیم مشترک شامل کارشناسانی از نورث وسترن، دانشگاه تگزاس در آستین (UT Austin)، رصدخانه کارنگی، دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری کالیفرنیا بود. نویسنده اصلی این مطالعه جدید، داوید گوسجنوف، محقق فوق دکترا در دانشگاه UT آستین است.

 

کلود آندره فاجر جیجوئراز نورث‌وسترن، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: درک عملکرد جرم اولیه ستاره مشکل مهمی است زیرا بر اخترفیزیک در سراسر سیارات نزدیک گرفته تا کهکشانهای دور تأثیر می‌گذارد، به این دلیل که ستارگان DNA نسبتاً ساده‌ای دارند. اگر جرم یک ستاره را بدانید، پس بیشتر چیزها را در مورد ستاره می‌دانید: چقدر نور از خود ساطع می‌کند، چقدر زنده خواهد ماند و وقتی بمیرد چه اتفاقی برای آن می‌افتد.

 

ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

Exploring how stars determine their own masses

by Northwestern University AUGUST 8, 2022

https://phys.org/news/2022-08-exploring-stars-masses.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *