تلسکوپ وب ناسا برای دیدن اولین کهکشان‌ها و جهان‌های دور پرتاب شد!!

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در 25 دسامبر از فرودگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه، آمریکای جنوبی پرتاب شد. ماموریت رصدخانه وب جستجوی نور از اولین کهکشان‌ها در کیهان اولیه و کشف منظومه شمسی خودمان و همچنین سیاراتی است که به دور ستاره‌های دیگری به نام سیارات فراخورشیدی می‌چرخند.

 

اعتبار: © dottedyeti / stock.adobe.com

 

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در ساعت 7:20 صبح روز شنبه با موشک آریان 5 از بندر فضایی اروپا در گویان فرانسه، آمریکای جنوبی پرتاب شد.

 

رصدخانه وب با تلاش مشترک ESA (آژانس فضایی اروپا) و آژانس فضایی کانادا، مأموریت انقلابی گل سرسبد ناسا برای جستجوی نور اولین کهکشان‌ها در کیهان اولیه و کشف منظومه شمسی خودمان و همچنین سیاراتی است که به دور دیگر سیارات می‌چرخند. ستارگانی که سیارات فراخورشیدی نامیده می‌شوند.

 

بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان‌دهنده جاه‌طلبی ناسا و شرکای ما برای پیشبرد ما به سمت آینده است. “وعده وب آن چیزی نیست که می‌دانیم کشف خواهیم کرد، بلکه چیزی است که ما هنوز نمی‌دانیم یا هنوز نمی‌توانیم در مورد جهان خود بفهمیم. من نمی‌توانم منتظر بمانم تا ببینم چه چیزی آشکار می‌شود!”

 

تیم‌های زمینی حدود پنج دقیقه پس از پرتاب، شروع به دریافت داده‌های تله‌متری از وب کردند. موشک آریان5 مطابق انتظار عمل کرد و 27 دقیقه پس از پرواز از رصدخانه جدا شد. این رصدخانه در ارتفاع تقریبی 75 مایلی (120 کیلومتری) رها شد. تقریباً 30 دقیقه پس از پرتاب، وب آرایه خورشیدی خود را باز کرد و مدیران مأموریت تأیید کردند که آرایه خورشیدی انرژی را به رصدخانه می‌رساند. پس از استقرار آرایه خورشیدی، اپراتورهای ماموریت از طریق ایستگاه زمینی مالیندی در کنیا با رصدخانه ارتباط برقرار خواهند کرد و کنترل زمینی در موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور اولین دستورات را به فضاپیما ارسال خواهد کرد.

 

توماس زوربوخن، یکی از مدیران برای اداره ماموریت علمی در مقر ناسا در واشنگتن گفت: «می‌خواهم به تیم برای این موفقیت باورنکردنی تبریک بگویم – پرتاب وب لحظه مهمی را نه تنها برای ناسا، بلکه برای هزاران نفر در سراسر جهان که در طول سال‌ها زمان و استعداد خود را وقف این مأموریت کردند، رقم می‌زند.» “وعده علمی وب اکنون از همیشه نزدیکتر است. ما در آستانه یک زمان واقعاً هیجان انگیز از کشف هستیم، چیزهایی که قبلاً هرگز ندیده یا تصور نکرده‌ایم.”

 

بزرگترین و پیچیده‌ترین رصدخانه علوم فضایی جهان آغاز به کار خواهد کرد. در پایان راه اندازی، وب اولین تصاویر خود را ارائه می‌دهد. وب دارای چهار ابزار علمی پیشرفته با آشکارسازهای مادون قرمز بسیار حساس با وضوح بی سابقه است. وب نور مادون قرمز اجرام آسمانی را با وضوح بسیار بیشتر از همیشه مطالعه خواهد کرد. ماموریت برتر جانشین علمی تلسکوپ‌های فضایی هابل و اسپیتزر نمادین ناسا است که برای تکمیل و تکمیل اکتشافات علمی این ماموریت‌ها و سایر ماموریت‌ها ساخته شده است.

 

گرگوری ال رابینسون، مدیر برنامه وب در مقر ناسا گفت: «پرتاب تلسکوپ فضایی وب یک لحظه مهم است – این امر فقط آغازی برای مأموریت وب است. “اکنون ما 29 روز بسیار حیاتی را برای وب تماشا خواهیم کرد. هنگامی که فضاپیما در فضا باز می‌شود، وب سخت‌ترین و پیچیده‌ترین توالی استقرار را که تا به حال در فضا انجام شده است را تجربه می‌کند. پس از اتمام راه‌اندازی، تصاویر حیرت انگیزی را مشاهده خواهیم کرد. که تخیل ما را تسخیر خواهد کرد.”

 

فناوری انقلابی این تلسکوپ هر مرحله از تاریخ کیهانی را کاوش می‌کند – از درون منظومه شمسی ما تا دورترین کهکشان‌های قابل مشاهده در کیهان اولیه (تا همه چیز در بین این دو). وب اکتشافات جدید و غیرمنتظره را فاش می‌کند و به بشریت کمک می‌کند تا ریشه‌های جهان و جایگاه ما را در آن درک کند.

 ترجمه: مرتضی نادری فرد

منبع:

NASA’s Webb telescope launches to see first galaxies, distant worlds

December 25, 2021

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/12/211225074846.htm

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *