هالووین با هفت کوتوله سفید!!


Sirius B، در نزدیکی سیریوس در موقعیت ساعت 11 قرار دارد، درخشان‌ترین و نزدیک ترین کوتوله سفید است.
Gabriela and Fabio Carvalho

همانطور که یک قاشق چایخوری شکر هر صبح به داخل چایی خود می‌ریزید، اگر سعی کنید به جای آن یک قاشق غذاخوری کوتوله سفید بردارید. فقط حدود 5 تن! وزن دارد. فردی که 150 کیلوگرم (68 کیلوگرم) روی زمین وزن دارد، وزنی معادل  50 میلیون پوند (22.7 میلیون کیلوگرم) بر روی یک کوتوله سفید دارد،

کوتوله های سفید واقعا موجودات شگفت‌انگیزی هستند. همانطور که پرجرمتر از خورشید، یک میلیون بار چگال‌تر و بسیار گرمتر هستند. با وجود اینکه یک کوتوله درخشان درجه حرارتی در حدود 180،000 درجه فارنهایت (~ 100،000 درجه سانتیگراد) دارد، ولی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.


زمین در مقایسه با برخی از آشناترین ستاره‌های کوتوله سفید: سیریوس B، همراه با سیریوس؛ Procyon B؛ و ستاره ون مانن. در حالی که نسبت به اندازه زمین، آنها بسیار عظیم هستند. سیریوس B کمی کوچکتر از زمین است اما پرجرمتر از خورشید است. باب کینگ

Omicron2 Eridani B (همچنین به عنوان 40 Eridani B یا Keid شناخته می شود) برای اولین بار در یکی از این ستاره های جمع و جور به سر می بریم. در حدود قدر  9.5، آن بخشی از یک سیستم سه گانه عالی برای تلسکوپ‌های کوچک است. اگر هرگز تجربه رصد آن را نداشتید، از اینجا شروع کنید.

سحابی سیاره‌ای همچنین مکانهای جالبی برای شکار کوتوله‌های سفید را فراهم می‌کنند. در مرکز هر کدام از این سحابی‌ها جواهراتی می‌درخشد، شکل‌های آنها به وضوح توسط نور ماوراء بنفش قدرتمند ستاره انرژی می‌گیرد. با چند استثناء، این ستاره‌های مرکزی اغلب در گرد و غبار سحابی پوشیده شده و بسیار ضعیف هستند.

تبدیل شدن به یک کوتوله سفید مرحله نهایی برای ستارگان جرم متوسط ​​مانند خورشید است. پس از سوزاندن هیدروژن و پس از آن هلیم فردایی وجود ندارد، خورشید در حدود 5 میلیارد سال با یک هسته اکسیژن کربن غیرقابل سوختن باقی خواهد ماند. بدون گرما از همجوشی هسته‌ای به منظور جلوگیری از تقلیل گرانش،  تا زمانی که الکترونها در اطراف اتمهای آن در کمترین فاصله قرار بگیرند، متوقف خواهد شد. فضای بین الکترونها و هسته اتمی، مقادیر نسبی نور را حفظ می کند. کوتوله‌های سفید بسیار غلیظ هستند. تنها فشار الکترونها در برابر الکترونهای دیگر مانع از فروپاشی بیشتر آن می‌شود.

Omicron2 Eridani B (40 Eridani B)، بخشی از سیستم سه گانه، یکی از ساده‌ترین کوتوله های سفید است که می توانید ببینید. باب کینگ

از آنجا که دیگر اتمها برای سوخت کافی نیستند، کوتوله‌های سفید ستارگان مرده‌اند. آنها هنوز هم فوق العاده گرم هستند. در یک تریلیون سال یا بیشتر، یک کوتوله سفید برای خلق یک کوتوله سیاه تبدیل می‌شود.

در فرایند تبدیل شدن، یک ستاره مانند خورشید، مقدار زیادی از جرم آن از طریق بادهای شگفت انگیز ستاره ای مورد استفاده  سحابی سیاره‌ای قرار می‌گیرد.

یک کوتوله سفید با ستاره دیگری که در یک سیستم دوتایی نزدیک قرار دارد، می تواند گاز را از همدمش جدا کند و سپس مواد را فشرده و دوباره حرارت دهد تا منفجر شود. اگر کوتوله بیش از حد سنگین باشد (1.4 برابر جرم خورشید)، ستاره منفجر شده و به یک ابرنواختر تبدیل می‌شود. در ستاره‌های متغیر تهاجمی، که بیشتر به عنوان نواهای کوتوله شناخته می‌شوند، تغییر در جریان مواد از همدم به کوتوله ایجاد اصطکاکی می‌کند که موجب تکرار “پرش” تابشی می‌شود.

خورشید همیشه در حال رشد ما
ستاره‌های کم جرم (کمتر از 8 برابر خورشید) مانند خورشید قبل از رها کردن جو به غول های قرمز تبدیل می شوند. هسته سابق، در حال حاضر سقوط، فشرده و بسیار داغ شده و تبدیل به یک کوتوله سفید می شود. اشعه ماوراء بنفش از کوتوله  سابق می‌تابد و باعث می‌شود که سحابی سیاره ای درخشش یابد. ناسا

ما با سحابی سیاره‌ای NGC 246 شروع می‌کنیم، که در اوایل ماه نوامبر حدود ساعت 11 بعد از ظهر به غرب صورت فلکی نهنگ می‌رسد. این سحابی همچنین به عنوان سحابی جمجمه شناخته شده است، آن را با قدر 8 با یک شکل بیضی شکل می‌توانید مشاهده کنید.

این نقشه تصویری از غرب صورت فلکی نهنگ با ستارگان به اندازه 8 در هر دو نقشه، عکس سحابی بالا است.
Stellarium / Goran Nilssen و تلسکوپ لیورپول / CC BY-SA 4.0

ستاره ون مانن شناخته شده ترین کوتوله پس از سیریوس B و Omicron2 Eridani B می‌باشد. 14.1 سال نوری دورتر واقع شده است، توسط Adrian Van Maanen در سال 1917 کشف شد.

این نمودار موقعیت یکی از کوتوله‌های روشن سفید، ستاره ون مانن در صورت فلکی ماهی را نشان می دهد، همچنین به عنوان WD0046 + 051 از کاتالوگ Villanova شناخته شده است. هر یک از نمودارها برای اهداف خیره کننده دارای یک ستاره  روشن یا دو جهت گرا هستند که ستارگان با قدر 13 قرار دارند نقشه: باب کینگ؛ منبع: Stellarium

کلید یافتن کوتوله‌های کم نور
ستاره های روشن در هر یک از نقشه های زیر مشخص شده اند، به شما در یافتن چهار کوتوله ضعیف کمک می‌کنند.

این کوتوله های سفید چهارگانه نه چندان معروف اما کم نور  در آسمان پاییز، بین 10.5 تا 12.7 درجه قابل دسترس هستند

WD2032 + 248، magnitude 11.5 در Vulpecula
WD2055 + 221، mag. 12 در Vulpecula
WD2148 + 286، mag. 10.5 در پگاسوس
WD2149 + 021، mag. 12.7 در پگاسوس

منبع:

TRICK-OR-TREAT WITH THE SEVEN WHITE DWARFS

BY: BOB KING OCTOBER 31, 2018

  https://www.skyandtelescope.com/observing/trick-or-treat-with-white-dwarfs/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *