راهنمای نهایی برای رصد آسمان بهاری (نیمکره شمالی)

 

فصل بهار در نیمکره شمالی تغییرات زیادی را به همراه دارد. هوا گرم‌تر، روزها طولانی‌تر می‌شوند، گل‌ها شروع به شکوفه دادن می‌کنند، بسیاری (اما نه همه) ساعت‌های خود را «جلو می‌برند» و حیوانات از خواب زمستانی بیدار می‌شوند در حالی که فرزندان جدیدشان با احتیاط به بیرون می‌روند تا کاوش کنند. با سخت‌ترین روزهای زمستان که اکنون پشت سر گذاشته‌ایم، زندگی روی زمین شروع به جوان شدن می‌کند.

 

برای ستارگان، فصل جدید تغییراتی در آسمان شب نیز به همراه دارد. از آنجایی که صورتهای فلکی محبوب زمستانی مانند ارابه‌ران، ثور، شکارچی، سگ بزرگ و دوپیکر برای آخرین نمایش خوب تا زمستان آینده به سمت غرب پیش می‌روند، صورت‌های فلکی بهاری جای خود را در جلو و مرکز بهترین قسمت آسمان شب می‌گیرند.

 

اگر تازه کار هستید و با تلسکوپ یا دوربین دوچشمی جدید خود شروع به رصد کرده‌اید، این راهنما به شما کمک می‌کند تا با برخی از این صورتهای فلکی محبوب بهاری آشنا شوید. ما همچنین برخی از جالب‌ترین اهداف آسمانی قابل مشاهده در نزدیک یا درون این صورت‌های فلکی را ذکر خواهیم کرد – از جمله کهکشانها، خوشه‌های ستاره‌ای و ستاره‌های دوتایی. فصل بهار به عنوان «فصل کهکشانی» شناخته می‌شود، زیرا کهکشان‌ها فراوان هستند، به ویژه آنهایی که در خوشه دوشیزه قرار دارند. با این حال، از آنجایی که کهکشانها معمولاً اجرام کم‌نورتر هستند، تماشای آنها از آسمانهای تاریکتر بسیار لذت بخش خواهد بود. بنابراین ژاکت خود را بپوشید، چند لایه لباس بپوشید، زیرا در طول شب هنوز هم می‌تواند کمی سرد باشد، و بیایید خود را با بهترین چیزهایی آشنا کنیم که آسمان بهاری به ما ارائه می‌دهد.

 

صورتهای فلکی و صورتواره‌های محبوب فصل بهار

در زمانهای قدیم، اجداد ما به آسمان‌ها نگاه می‌کردند و متوجه می‌شدند که با هر فصل، گروههای جدیدی از ستارگان در آسمان ظاهر می‌شوند. چرخه قابل پیش‌بینی صورتهای فلکی قابل مشاهده سال به سال با ادامه مدار زمین به دور خورشید تکرار می‌شد. رصدگران با استفاده از تخیلشان، این گروه‌بندی‌ها را به‌عنوان الگوهایی شبیه شخصیت‌های اساطیری، حیوانات، و دیگر اشیایی تصور می‌کردند که برای آنها نامگذاری شده‌اند.

 

محبوبترین صورت‌های فلکی و صورتواره‌های بهاری را می‌توان در آسمان شب از اواخر مارس تا اواخر ژوئن مشاهده کرد. اگرچه حدود پانزده صورت فلکی بهاری در نیمکره شمالی قابل مشاهده است، هفت صورت فلکی مشهور هستند و به طور کلی با فصل بهار مرتبط هستند. اینها عبارتند از: دب‌اکبر، گاوران، سرطان، اسد، گیسوی برنیکه، سنبله و هیدرا.

 

دب اکبر

خرس بزرگ، توسط ستاره‌شناس یونانی بطلمیوس در قرن دوم فهرست شد. این صورت فلکی دور قطبی یکی از شناخته شده‌ترین و قابل تشخیص‌ترین صورت فلکی در آسمان است. بومیان آمریکایی ستارگان را در حال ترسیم یک خرس بزرگ تصور می‌کردند، در حالی که سه ستاره عقبی آن شبیه یک دم، یا سه توله یا حتی سه شکارچی در تعقیب خرس بودند. دب اکبر بیشتر به خاطر صورتواره آبگردان‌بزرگش معروف است که توسط هفت ستاره درخشانش تشکیل شده است که شامل یک کاسه و دسته می‌باشد.

 

در بهار، دب اکبر در بالای آسمان قرار دارد و مانند ضرب‌المثل قدیمی “بهار بالا و پاییز پایین” در موقعیت مطلوبی قرار می‌گیرد.

 

گاوران

گاوران، اولین بار توسط بطلمیوس منجم یونانی در قرن دوم فهرست‌بندی شد. با دنبال کردن دسته منحنی صورتواره آبگردان بزرگ تا چهارمین ستاره درخشان آسمان شب، ژوبین‌دار یا سماک رامح نارنجی رنگ، پیدا کردن آن آسان است. نیم تنه آن مانند یک بادبادک الماس شکل به نظر می‌رسد. گاوران به طور سنتی به صورت گله‌داری به تصویر کشیده می‌شود که دو سگ شکاری را بر روی یک افسار نگه می‌دارد در حالی که یک چماق را در دست دیگر خود گرفته است. او همچنین در نقاشی‌هایی نشان داده شده است که عصا و داس در دست دارد. امروزه گاوران دارای ستارگانی در محدوده خود است که تعداد قابل توجهی از سیارات فراخورشیدی را در خود جای داده است.

 

 

سرطان

سرطان، خرچنگ آسمانی، یکی از سیزده صورت فلکی دایره‌البروجی است و در صفحه دایره‌البروجی قرار دارد. به همین دلیل، هر از گاهی، سیاره‌ای درخشان در حال حرکت در این صورت فلکی دیده می‌شود. سرطان با صورت فلکی زمستانی جوزا در غرب، شیر در شرق و هیدرا در جنوب هم مرز است. اگرچه کم نور است، اما سرشار از خوشه‌های ستاره‌ای است. در اساطیر یونانی، سرطان نشان دهنده خرچنگی است که در دوئل با مار آبی، هیدرا، به هرکول حمله کرد. سرطان یک صورت فلکی ظریف است و ستارگان آن به صورت “Y” وارونه ظاهر می‌شوند.

 

لئو

لئو یا شیر، یکی از شناخته‌شده‌ترین صورت‌های فلکی دایره‌البروج است. لئو نماینده شیر است و معمولاً در اساطیر یونان با شیر شریر و غیرقابل توقف Nemean مرتبط است. لئو یکی از اولین صورت‌های فلکی دایره‌البروجی بود که در واقع شبیه آن چیزی است که باید شبیه به یک شیر باشد. سر آن با یک داس یا علامت سوال به عقب نشان داده شده است، در حالی که خط ستاره‌ها بدن شیر را تشکیل می‌دهند. ستاره قدر اول آبی-سفید، رجل‌الاسد یا Regulus، قاعده داس یا پنجه‌های جلوی شیر را نشان می‌دهد. از تخیلتان استفاده کن! لئو بین صورت فلکی سرطان در غرب و سنبله در شرق قرار دارد و به راحتی می‌توان آن را در آسمان شب بهاری تشخیص داد. 19 ستاره در این صورت فلکی میزبان سیارات فراخورشیدی هستند.

 

گیسوی برنیکه

Coma Berenices یا گیسوی برنیکه به نام ملکه برنیس دوم مصر نامگذاری شده است. این صورت فلکی بین گاوران در شرق و  لئو در غرب یافت می‌شود و قطب شمال کهکشان است. با چشم غیرمسلح در یک محل با آسمان تاریک، گیسوی برنیکه مانند یک تکه مه آلود نور در آسمان به نظر می‌رسد. در داخل تعدادی از اجرام فضایی قابل توجه از جمله چندین کهکشان مسیه و یک خوشه کروی قرار دارند. دو ستاره درون صورت فلکی دارای سیارات فراخورشیدی هستند. با تلسکوپ و حرکت در این ناحیه، مطمئناً با تعدادی از اجرام در اعماق آسمان برخورد خواهید کرد تا خودتان به کاوش بپردازید.

 

دوشیزه یا باکره

باکره، دوشیزه بهاری، یکی از سیزده صورت فلکی دایره‌البروجی و دومین صورت فلکی بزرگ در آسمان شب در کنار هیدرا است. در جایی که دایره‌البروج با استوای سماوی برخورد می‌کند، باکره را می‌توان بین لئو در غرب و ترازو در شرق یافت. باکره با داشتن بال‌های فرشته مانند و چنگ زدن به گندم در دست راست به تصویر کشیده شده است. او همچنین با الهه یونانی عدالت، دایک مرتبط است. این نام مناسب است زیرا باکره در کنار ترازو قرار گرفته است، صورت فلکی که نمایانگر مقیاس عدالت است. دوشیزه به صورت یک خط Y شکل از ستاره‌ها شروع می شود تا به ستاره قدر اول آبی-سفید، سماک اعزل یا بی‌ژوبین برسد. خطی متشکل از سه ستاره از بی‌ژوبین بیرون می‌آید و نیم تنه او را تشکیل می‌دهد در حالی که سه خط ستاره دیگر درست در شمال پای او را تشکیل می‌دهند. بی‌ژوبین سرشار از سیارات فراخورشیدی شناخته شده و بسیاری از اجرام مسیه است.

 

هیدرا

هیدرا، مار آبی یا مار دریایی، بزرگترین صورت فلکی در آسمان است. شکل آن شبیه یک مار خزنده است که در اساطیر یونانی نشان داده شده است. سر آن را می‌توان درست در جنوب سرطان پیدا کرد در حالی که دم آن در نزدیکی ترازو قرار دارد. هیدرا با قسمتهایی از بدن خود در شمال و جنوب از استوای آسمانی عبور می‌کند. اگرچه هیدرا بزرگترین صورت فلکی است، اما فقط یک ستاره درخشان به نام الفارد دارد. خوشه‌ای از پنج ستاره سر آن را تشکیل می‌دهد. بقیه ستارگان کم‌نورتر هستند و دیدن آنها چالش برانگیزتر است.

 

آبگردان بزرگ

صورتواره آبگردان بزرگ اغلب با یک صورت فلکی اشتباه گرفته می‌شود، اما در واقع یکی از ساده‌ترین صورتواره‌‌ها در آسمان نیمکره شمالی است. ستاره‌های آن در واقع شبیه یک کاسه کامل با دسته است. هفت ستاره تشکیل دهنده آبگردان بزرگ بخشی از صورت فلکی خرس بزرگ هستند. آبگردان بزرگ پیراقطبی است، به این معنی که به دلیل چرخش زمین به دور ستاره قطبی، می‌چرخد. اگرچه در طول سال می‌توان آن را در بخش‌های مختلف آسمان شمالی یافت، اما فصل بهار زمانی است که آبگردان بزرگ در هنگام غروب در بالاترین سطح آسمان قرار می‌گیرد، در حالی که در ماه‌های پاییز و زمستان در طول عصر به افق شمالی نزدیکتر است. آبگردان بزرگ به این دلیل مهم است که کاسه آن که با ستاره‌های دبه و مراق مشخص شده است، راه را به ستاره قطبی، در صورت فلکی دب‌اصغر نشان می دهد که به نام آبگردان کوچک یا خرس کوچک نیز شناخته می‌شود.

 

صورتواره مثلث بهاری

صورتواره مثلث بهاری که در آسمان شب بهاری قابل مشاهده است، یک صورت فلکی رسمی نیست، بلکه طرحی است که توسط سه ستاره درخشان از سه صورت فلکی مشهور بهاری تشکیل شده است: رجل‌الاسد در شیر، سماک رامح در گاوران و بی‌ژوبین در دوشیزه. از تخیل خود استفاده کنید و ستارگان را به هم متصل کنید تا این مثلث باریک بهاری از ستاره‌های درخشان را بدون نیاز به دوچشمی یا تلسکوپ ببینید.

 

برترین اجرام آسمانی فصل بهار

اکنون که برخی از صورت‌های فلکی و صورتواره‌های معروف بهاری را شناسایی کرده‌ایم، بیایید نگاهی به چند مورد از معروفترین اجرام آسمانی قابل مشاهده در فصل بهار بیندازیم که در اکثر تلسکوپ‌های کوچک تا متوسط از دیافراگم 60 میلی‌متری تا 8 اینچی قابل مشاهده هستند. فصل بهار فصل کهکشان است و چندین کهکشان قابل توجه و همچنین خوشه‌های ستاره‌ای باز و کروی و ستارگان دوتایی برای مشاهده وجود دارد. متأسفانه، ما نمی‌توانیم همه آنها را در این راهنما پوشش دهیم، اما این راهنما یک نقطه شروع خوب است.

 

میزار

ستاره‌ای که در وسط دسته آبگردان بزرگ قرار دارد در واقع یک ستاره دوتایی با چشم غیرمسلح، میزار و الکور است. هر دو را می‌توان با چشم غیر مسلح از آسمان حومه شهر دید و یک تست بینایی خوب است. میزار یک ستاره قدر دوم است، در حالی که الکور یک ستاره قدر چهارم است. هر دو در یک دوربین دوچشمی کاملاً مشخص هستند. با این حال، هنگامی که با تلسکوپ مشاهده می‌شود، میزار خود به صورت یک ستاره دوتایی به نام Mizar A و همدم کم نورتر آن، Mizar B دیده می‌شود. هر دو رنگ سفید دارند.

 

Bode’s Galaxy & Cigar Galaxy (مسیه 81 و 82)

 

Bode’s Galaxy و Cigar Galaxy، به ترتیب M81 و M82، دو کهکشان معروف هستند که در نزدیکی یکدیگر در دب اکبر قرار دارند. هر دو در طول بهار به خوبی در بیشتر تلسکوپها دیده می‌شوند. M81 یک کهکشان مارپیچی بزرگ با دو بازوی مارپیچی متمایز است که در بالا و زیر هسته آن قابل مشاهده است. با قدر ظاهری 6.94 می‌توان آن را در شبهای بدون ماه از مناطق حومه شهر به راحتی با تلسکوپ یا دوربین دوچشمی دید. در همان نزدیکی، Cigar Galaxy، M82، یافت می‌شود. این کهکشان ستاره‌افشان میله‌ای است که به دلیل تعامل با کهکشان همسایه M81 شکل سیگار برگ منحصر به فردی دارد. با قدر ظاهری 8.41، همچنین هدف مطلوبی برای دوربینهای دوچشمی و تلسکوپهای کوچک از مناطق حومه شهر در شبهای بدون ماه است. از یک مکان آسمان تاریک، هر دو کهکشان را می‌توان با یک جفت دوربین دوچشمی 70×15 مشاهده کرد و به صورت ساختارهای شبح مانند کم نور در تلسکوپهای کوچک ظاهر می‌شوند. M81 و M82 را می‌توان به راحتی با کشیدن یک خط خیالی از ستاره‌های گامای دب‌اکبر تا دبه در کاسه آبگردان بزرگ و گسترش خط در همان طول کاسه پیدا کرد.

 

خوشه ستاره‌ای کروی (مسیه 3)

مسیه 3 برای اولین بار توسط چارلز مسیه در سال 1764 دیده شد و در فهرست معروف اجرام اعماق آسمان او وارد شد. M3 یک خوشه کروی درخشان است که در صورت فلکی سگهای شکاری، در نزدیکی گاوران واقع شده است. M3 در فصل بهار به خوبی در آسمان قرار می‌گیرد و یکی از درخشان‌ترین و بزرگترین خوشه‌های کروی در آسمان شب است. با قدر ظاهری 6.2 و حاوی تقریباً نیم میلیون ستاره، M3 یک هدف بسیار محبوب برای رصدگران حیاط خلوت است و می‌تواند به عنوان یک ستاره فازی در یک جفت دوچشمی خوب دیده شود. وقتی از طریق یک تلسکوپ 4 اینچی یا بزرگتر رصد شود، بخش‌هایی از خوشه شروع به تفکیک به ستاره‌های منفرد خواهند کرد. با این حال، با هر شی در اعماق آسمان، بهترین مناظر دور از نورهای شهر دیده می‌شود.

 

خوشه کندوی عسل (مسیه 44)

خوشه کندوی زنبور عسل که با نامهای Praesepe یا M44 نیز شناخته می‌شود، یکی از معروفترین خوشه‌های ستاره‌ای باز بهاری با قدر ظاهری 3.7 است که می‌توان آن را با چشم غیرمسلح به صورت یک تکه نور مه‌آلود از آسمان تاریک مشاهده کرد. این خوشه باز به بهترین وجه در دوربینهای دوچشمی و تلسکوپهای کوچک دیده می‌شود و آن را به یک هدف ایده‌آل برای رصدگران حیاط خلوت تبدیل می‌کند. از قدرت کم برای قاب‌بندی خوشه استفاده کنید و به تدریج بزرگنمایی را افزایش دهید تا انبوهی از ستاره‌ها را آشکار کنید.

 

در یک نکته جالب، در سال 2012، دانشمندان دو سیاره فراخورشیدی را کشف کردند که به دور دو ستاره مجزا – pr 0201 b و pr0211 b در خوشه کندوی زنبور عسل می‌چرخیدند. اینها اولین سیارات فراخورشیدی بودند که به دور ستارگان خورشید مانند در داخل یک خوشه ستاره‌ای در حال چرخش بودند. اگرچه تلسکوپ شما نمی‌تواند آنها را آشکار کند، اما دانستن اینکه آنها در آنجا هستند بسیار جذاب است.

 

الگیبا یا گامای لئو

Algieba که با نام گامای لئو نیز شناخته می‌شود، یک ستاره دوتایی خوب است که در داس لئو قرار دارد. در سال 1782 توسط ستاره‌شناس ویلیام هرشل کشف شد که در سال قبل، سیاره اورانوس را کشف کرده بود. Algieba از عربی Al Jabbah (یال شیر) می‌آید. Algieba از دو ستاره نارنجی قرمز و زرد با قدرهای 2.2 و 3.5 تشکیل شده است. این جفت را می‌توان در تلسکوپ‌های با دیافراگم کوچک با توان متوسط ​​تا بالا در شرایط دید ثابت رصد کرد. این جرم یک هدف خوب برای تلسکوپها است.

 

سه‌گانه لئو یا گروه M66 (مسیه 65، 66 و NGC 3628)

این گروه کهکشانی معروف بهاری معروف به سه‌گانه لئو متشکل از کهکشانهای مارپیچی M65، M66 و کهکشان همبرگر NGC 3628 است. این سه‌قلو در نزدیکی پای عقب شیر قرار دارد. با قدر ظاهری به ترتیب 10.3، 8.9 و 10.2، هر سه کهکشان ممکن است در یک میدان دید حتی در تلسکوپهای با دیافراگم کوچکتر از یک محل با آسمان تاریک دیده شوند. اما انجام این کار چالش‌برانگیز خواهد بود. البته، هرچه دیافراگم تلسکوپ بزرگتر باشد، کهکشانها درخشانتر ظاهر می‌شوند.

 

کهکشان همبرگر را می‌توان تنها در نیم درجه‌ای شمال کهکشانهای M65 و M66 یافت. دیسک‌های کهکشانی آن‌ها در زوایای مختلف کج شده‌اند و به هر یک نمای منحصربه‌فرد می‌دهند. کهکشان همبرگر از لبه دیده می‌شود، در حالی که M65 و M66 کمی کج شده‌اند تا بازوهای مارپیچی خود را نشان دهند.

 

کهکشان چشم سیاه (مسیه 64)

کهکشان چشم سیاه که با نام مسیه 64 نیز شناخته می‌شود، در صورت فلکی گیسوی برنیکه قرار دارد و گاهی اوقات به آن کهکشان چشم شیطان نیز می‌گویند. در مارس 1779 توسط ستاره‌شناس انگلیسی ادوارد پیگوت کشف شد و دارای یک نوار غبار تاریک و تماشایی بر روی صفحه خود است که شکلی نامنظم با روشنایی و بافت ناهموار به آن می‌دهد. این نوار تیره شبیه “چشم سیاه” است خود داده است. با قدر ظاهری 9.36، M64 یک هدف مورد علاقه برای رصدگران است، زیرا هسته درخشان آن را می‌توان در تلسکوپهای با دیافراگم کوچک در مناطقی با آلودگی نوری کمتر مشاهده کرد.

 

کهکشان (مسیه 49)

مسیه 49 یک کهکشان بیضوی است که با خوشه کهکشانی دوشیزه مرتبط است و یک هدف رصدی محبوب است زیرا درخشان‌ترین کهکشان در خوشه کهکشانی دوشیزه است. M49 دارای قدر ظاهری 9.4 است و در یک جفت دوربین دوچشمی خوب به صورت یک تکه نور فازی در آسمان با آلودگی نوری کمتر قابل مشاهده است. بیشتر تلسکوپ‌های خانگی به راحتی هسته کهکشان را آشکار می‌کنند، اما انتظار دیدن هیچ ستاره‌ای را حتی در تلسکوپ‌های با دیافراگم بزرگ نداشته باشید. ستاره‌شناسان معتقدند که M49 ممکن است پنج برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری باشد که در آن زندگی می‌کنیم.

 

کهکشان کلاه‌مکزیکی (مسیه 104)

Messier 104 که به نام کهکشان معروف Sombrero نیز شناخته می‌شود، یک کهکشان مارپیچی با شکوه است که در صورت فلکی دوشیزه قرار دارد. دارای یک هسته روشن و یک برآمدگی مرکزی غیرمعمول بزرگ با یک خط گرد و غبار تاریک برجسته است که به آن ظاهر یک کلاه مکزیکی می‌دهد. کهکشان Sombrero در نزدیکی مرز جنوبی دوشیزه قرار دارد و قدر ظاهری آن 8.98 است. کهکشان با یک جفت دوربین دوچشمی و تلسکوپ خانگی به دور از آلودگی نوری قابل مشاهده است، اما برای تشخیص برآمدگی از دیسک به یک تلسکوپ با دیافراگم حداقل 8 اینچی نیاز است.

 

ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

The Ultimate Guide to Observing the Spring Sky (Northern Hemisphere)

March 22, 2021

https://www.celestron.com/blogs/knowledgebase/the-ultimate-guide-to-observing-the-spring-sky-northern-hemisphere

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *