“حباب” 1000 سال نوری منبع همه ستاره‌های کودک نزدیک است!!

مرگ در فضای بین ستاره‌ها زندگی می‌کند.

تصویر هنری حباب محلی را با تشکیل ستاره در سطح حباب نشان می‌دهد. اکنون دانشمندان نشان داده‌اند که چگونه زنجیره‌ای از رویدادها که ۱۴ میلیون سال پیش با مجموعه‌ای از ابرنواخترهای قدرتمند آغاز شد، منجر به ایجاد حباب وسیعی شد که مسئول تشکیل همه ستاره‌های جوان در فاصله ۶۵۰ سال نوری از خورشید و زمین است. (توجه داشته باشید که هیچ ناحیه تشکیل ستاره در بالا و پایین وجود ندارد، احتمالاً به این دلیل که حباب محلی بیشتر شبیه یک “دودکش کهکشانی” است که گازهای ستاره‌ای را از صفحه کهکشانی خارج می‌کند.)

CfA / Leah Hustak (STScI)

 

حدود 14 میلیون سال پیش، بیش از 12 ستاره در نزدیکی خورشید به عنوان ابرنواخترهای تماشایی به زندگی خود پایان دادند. این انفجارهای مداوم موج ضربه‌ای را به راه انداخته است که به نوبه خود مهدکودکهایی را برای نوزادان ستاره‌ای در امتداد لبه‌های پوسته در حال گسترش به وسعت 1000 سال نوری ایجاد کرده است. خورشید که در زمان شروع همه اینها حدود 1000 سال نوری از ابرنواختر فاصله داشت، 5 میلیون سال پیش وارد پوسته شد و اکنون در نزدیکی مرکز آن قرار دارد.

 

این تصویری است که کاترین زوکر (دانشگاه هاروارد و مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی) و همکارانش در مطالعه‌ای در 12 ژانویه در Nature ترسیم کرده‌اند.

 

آنها در حال گسترش یک توضیح خوب برای حباب محلی، حفره‌ای از گازهای پراکنده و داغ در اطراف خورشید هستند. در چهار دهه گذشته، ستاره‌شناسان ادعا کرده‌اند که ابرنواخترها این حباب را منفجر کرده‌اند. اکنون، تیم زوکر از داده‌های ماهواره گایای آژانس فضایی اروپا برای کشف موقعیت‌ها، شکل‌ها و حرکت‌های دقیق گاز و ستاره‌ها در فاصله ۶۵۰ سال نوری از خورشید استفاده کرده‌اند.

 

هنگامی که آنها تمام این داده‌ها را به نرم‌افزار تجسمی متصل کردند، آنها متوجه شده بودند که تقریباً تمام مهدکودک‌های ستاره‌ای نزدیک به خورشید -مارافسای، گرگ، پایپ، آفتاب پرست و نواحی تشکیل‌دهنده ستاره‌ای موسکا، ناحیه تاج جنوبی و ابر مولکولی ثور – روی سطح تپه‌ای حباب محلی قرار دارند. زوکر می‌گوید ستارگان مسن‌تری در درون حباب وجود دارند، اما اساساً ستاره‌هایی که کمتر از 50 میلیون سال سن دارند، صفر است.

 

این امر به این دلیل است که موج ضربه‌ای که ابرنواختر نیرو می‌دهد، گاز را در حالی که آن را به سمت بالا می‌برد فشرده می‌کند و امواج جدیدی از تشکیل ستاره را در امتداد لبه‌های حباب برمی‌انگیزد. بر اساس اندازه‌گیری‌های غبار روی سطح پوسته امروزی، اخترشناسان تخمین می‌زنند که موج ضربه‌ای بیش از یک میلیون خورشید غبار جمع‌آوری کرده است.

 

دیتر بریتسچوردت (موسسه فناوری برلین)، که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: «داده‌ها و تفسیر آن‌ها از ایده تشکیل ستاره‌های تحریک‌شده در پوسته حباب محلی پشتیبانی می‌کند».

 

زادگاه ابرنواخترها

ستاره‌های پرجرم سریع زندگی می‌کنند و جوان می‌میرند و حداکثر پس از چند ده میلیون سال تبدیل به ابرنواختر می‌شوند. اما آنها با خواهر و برادرهای کوچکتر به دنیا می‌آیند که خیلی بیشتر عمر می‌کنند.

 

زوکر و همکارانش با ردیابی حرکات سه‌بعدی خوشه‌های ستاره‌ای روی پوسته حباب محلی، می‌توانند حرکات آن‌ها را به عقب در زمان ردیابی کنند تا منشا حباب محلی را در زمان و مکان تعیین کنند. آنها دو خوشه، گرگ قنطورس بالایی و قنطوروس پایینی را به عنوان منبع احتمالی ابرنواخترهای اولیه شناسایی می‌کنند که بین 13.6 تا 15.1 میلیون سال پیش رخ داده است و یافته‌های قبلی را تأیید می‌کند.

 

خود این خوشه‌ها 15 تا 16 میلیون سال پیش با فاصله 50 سال نوری از هم متولد شدند. براساس تمام ستارگانی که اکنون در اختیار دارند، می‌توانستند آن‌قدر ستاره‌های پرجرم بین این دو داشته باشند تا بین 14 تا 20 ابرنواختر میزبان باشند. این امر تقریباً با تعداد انفجارهای ستاره‌ای مورد نیاز برای منفجر کردن حباب محلی مطابقت دارد.

تصاویر تعاملی در وب سایت تیم به شما امکان می‌دهد تجسم داده‌ها و جدول زمانی تکامل حباب محلی را بررسی کنید. حباب محلی در اینجا به رنگ بنفش و خورشید به رنگ زرد نشان داده شده است (موقعیت فعلی با علامت “x” مشخص شده است). خوشه‌ها و ابرهای ستاره‌ای بسته به اینکه در کدام سمت خورشید قرار دارند، دارای کد رنگی قرمز و فیروزه‌ای هستند.

 

زوکر توضیح داد در حالی که اولین انفجار ابرنواختری 14 میلیون سال پیش آغاز شد، اما انفجارها ادامه دارند و برخی از آنها تا چند میلیون سال پیش رخ داده است.

 

بریتسچوردت که این رکورد در اعماق دریا را مطالعه کرده است، می‌گوید: این سن به طور قابل توجهی با فراوانی ایزوتوپ آهن موجود در کف اقیانوسها مطابقت دارد. ایزوتوپ آهن 60 با نیمه عمر 2.6 میلیون سال تجزیه می‌شود و رسوبات موجود در پوسته اقیانوسی تاریخچه‌ای از نوسانات آهن 60 را در طول میلیون‌ها سال ثبت می‌کنند. بریتسچوردت و همکارانش یک خوشه آهن 60 را که حدود 2 میلیون سال پیش روی دو ابرنواختر رخ داده بود، پین کردند که هر دو در فاصله زمانی 300 سال نوری از ما قرار داشتند.

 

اما درک سایر رکورد آهن 60، از جمله فعالیت بین 7 تا 9 میلیون سال پیش، دشوارتر است. او خاطرنشان می‌کند: «به ویژه اگر منظومه شمسی تنها 5 میلیون سال پیش وارد حباب محلی شده باشد، همانطور که در این مقاله بحث شده است، اوج اولیه [7 تا 9 میلیون سال پیش] قابل توضیح نیست.

 

زوکر در یک کنفرانس مطبوعاتی انجمن نجوم آمریکا، موافقت کرد که حباب محلی نمی‌تواند کل رکورد آهن 60 را توضیح دهد. اما این واقعیت که خورشید نزدیک به مرکز یک حباب می‌نشیند احتمالاً به این معنی است که این ساختارها همه جا هستند و هزاران نفر از آنها در کهکشان راه شیری پر از زباله هستند.

 

حباب‌ها حتی ممکن است به یکدیگر برخورد کنند. تنها گروه ستارگان جوانی که تیم در داخل حباب محلی پیدا کرد – ابر مولکولی برساووش – به نظر می‌رسد روی لبه حباب دیگری قرار دارد، پوسته برساووشی-ثور که اخیراً توسط همین تیم کشف شد.

 

زوکر می‌گوید: «این امکان وجود دارد که خورشید و زمین از چندین ابر حباب در کهکشان عبور کرده باشند. ما فکر می‌کنیم که احتمالاً ابرنواخترهای بالقوه دیگری یا فقط ابرحباب‌هایی وجود دارند که از آن‌ها عبور کرده‌ایم».

 

او می‌افزاید: «اکنون خورشید به‌طور تصادفی در مرکز حباب می‌نشیند، و صندلی ردیف جلو را برای تماشای شکل‌گیری ستاره‌ای می‌گیریم که در اطراف ما اتفاق می‌افتد.»

 

منبع:

1,000-LIGHT-YEAR “BUBBLE” IS THE SOURCE OF ALL NEARBY BABY STARS

BY: MONICA YOUNG JANUARY 12, 2022

https://skyandtelescope.org/astronomy-news/1000-light-year-bubble-is-the-source-of-all-nearby-baby-stars/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *