تشخیص ستاره‌های موجود در دایره زمستانی!!

 

ستارگان دایره زمستانی ممکن است در این شبهای سرد زمستانی تا بعد از نیمه شب دیده شوند. در 24، 25 و 26 ژانویه 2021، ماه در داخل دایره زمستانی قرار دارد.

 

برای پیدا کردن دایره زمستانی، به دنبال پیدا کردن ماه در آسمان باشید، سپس ستاره‌های اطراف آن را با دقت نگاه کنید. ماه در این تاریخ در کنار ستاره‌های دایره زمستانی قرار دارد. همه ستاره‌های دایره زمستانی (که گاهی اوقات به آنها شش یا چند ضلعی زمستانی می‌گویند) ستاره‌های با قدر یک هستند، بنابراین باید بتوان آنها را در کنار تابش مهتاب مشاهده کرد.

 

ما می‌توانیم کارهایی فراتر از نامگذاری این ستاره‌ها انجام دهیم. ما می‌توانیم به شما توصیه کنیم که در تاریخ مشخص شده در بالا به خارج از خانه بروید و به دنبال ماه بگردید، سپس متوجه ستاره‌های اطراف آن شوید. ماه در این تاریخ‌ها درون صورتواره دایره زمستانی است. همه ستاره‌های دایره زمستانی (که گاهی اوقات آنها را شش یا چند ضلعی زمستانی می‌نامند) ستاره هایی با بزرگای 1 – یعنی در میان درخشان‌ترین ستاره‌های آسمان شب هستند.

 

ستارگان دایره زمستانی یک دایره کامل تشکیل نمی‌دهند. از سروش شروع کنید و در جهت عقربه‌های ساعت به سمت الدبران، رجل‌الجبار، سیروس، شعرای شامی، پولوکس و کاستور حرکت کنید.

 

از نیمکره شمالی ما، همین ستارگان درخشان را می‌توان قبل از طلوع آفتاب در اواخر تابستان و اوایل پاییز و همچنین هر شب  زمستان آنها را مشاهده کرد. از این رو نام دایره زمستانی به خود گرفته‌اند.

 

آیا با صورت فلکی اوریون یا شکارچی آشنا هستید؟

اگر چنین است، این صورت فلکی درخشان گوشه جنوب غربی دایره زمستانی را تشکیل می‌دهد و ستاره درخشان شکارچی، ابط‌الجوزا، مثلثی با ستارگان سیروس و شعرای شامی را تشکیل می‌دهد، که ما در نیمکره شمالی آن را مثلث زمستانی می‌نامیم.

 

 

این عکس زیبا از دایره زمستانی در 11 ژانویه سال 2014 توسط داک مارش گرفته شده است، زمانی که ماه در نزدیکی ستاره الدبران بود و سیاره مشتری در مجاورت ستاره‌های صورت فلکی دوپیکر یعنی کاستور و پولوکس قرار داشت.

 

 ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

Identify stars in the Winter Circle

Posted by EarthSky in TONIGHT | January 24, 2021

Identify stars in the Winter Circle

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *